MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Weekly Menu Plan

Brigette’s $87 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!


Aldi

2 bags Riced Cauliflower – $3.78

1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.89

1 bag frozen Broccoli Florets – $0.95

1 3-lb bag Sweet Potatoes – $1.55

1 Pineapple – $0.99

2 Avocados – $0.88

1 pkg Zucchini – $1.24

1 Cauliflower – $2.19

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.49

1 2-lb bag Red Onions – $1.79

3 large Cucumbers – $1.47

1 pkg Baby Carrots – $0.79

1 pkg Vine-Ripened Tomatoes – $1.48

1 pkg Broccoli Crowns – $1.39

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $2.79

1 bunch Bananas (3.52lbs @ $0.42/lb) – $1.48

1 pkg Baby Bella Mushrooms – $0.99

1 pkg Artisan Lettuce – $2.39

1 pkg (5.53lbs) Fresh Boneless Chicken Breasts – $8.45

1 jar Extra Virgin Olive Oil – $2.69

1 gallon Whole Milk – $1.45

1/2 gallon 1% Milk – $0.95

1/2 gallon Orange Juice – $1.59

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.69

1 can Whipped Dairy Topping – $2.65

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.59

4 Individual Cartons Flavored Greek Yogurt – $1.96

1 can Parmesan Cheese – $2.29

1 can Baking Powder – $0.99

1 can Garbanzo Beans – $0.48

1 2-lb bag Shredded Mozzarella Cheese – $4.49

2 2-lb bags Shredded Cheddar Cheese – $4.30

1 pkg Flour Tortillas – $0.65

2 boxes Honey Nut Oats – $2.30

1 bag Gluten-Free Pretzels – $1.85

1 box Cheese Crackers – $1.49

1 pkg Plain Rice Cakes – $1.15

2 cartons Egg Whites – $3.18

2 dozen Eggs – $1.78

1 pkg Turkey Pepperoni – $1.99

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Hot Dog Buns – $0.59

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

Total: $87.87

Grocery Total for the Week: $87.87

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Fruit, Yogurt, Scrambled/Fried/Hard Boiled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

Cheese Quesadillas, Carrots, Apples x 2

Pretzels/Cheese Crackers with Peanut Butter, Mini Peppers, Bananas x 2

Build-Your-Own-Salad Bar, Rice Cakes

Leftovers x 2

Dinners

Hot Dog Cookout (Church Event – we just have to show up!)

Pizza Casserole (recipe from the “Trim Healthy Table Cookbook” – the crust is made from riced cauliflower), Tossed Salad

Crustless Ham Quiche, Broccoli, Brown Sugar Biscuit Twists

Meatloaf, Baked Potatoes, Pineapple, Parmesan Roasted Cauliflower

Healthy Roasted Veggie/Rice Bowl (making a variation of this recipe), Cucumber Salad

Oven Baked Chicken Breasts, Quick Garlic Breadsticks, Zucchini Fries, Pineapple

Venison Burgers, Oven Baked French Fries, Tossed Salad

Brigette’s $83 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

1/2 gallon Orange Juice – $1.59

1/2 gallon 1% Milk – $0.95

1/2 gallon Whole Milk – $0.95

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.69

1 32-oz carton Half and Half – $1.55

1 large jar Organic Apple Cider Vinegar – $3.99

1 pkg String Cheese – $1.95

1 32-oz carton Nonfat Plain Greek Yogurt – $3.49

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.59

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.15

2 1-lb pkgs Butter Quarters – $3.98

2 cartons Egg Whites – $3.38

3 dozen Eggs – $2.67

1 can Whipped Topping – $2.65

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.99

1 pkg Uncured Turkey Franks – $1.99

1 pkg Flour Tortillas – $0.65

2 pkgs Plain Rice Cakes – $4.30

2 boxes Honey Nut Oats – $2.30

1 bag frozen Blueberries – $1.59

2 bags frozen Broccoli Florets – $1.90

1 Seedless Watermelon – $3.99

1 pkg Romaine Hearts – $1.79

1 pkg Mini Sweet Peppers – $2.49

1 pkg Mini Cucumbers – $1.49

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

2 pkgs fresh Asparagus – $2.78

1 3-lb bag Gala Apples – $3.29

1 Cauliflower – $2.19

1 bunch Bananas (2.15lbs @ $0.40/lb) – $0.90

1 pkg Broccoli Crowns – $1.39

1 pkg Grape Tomatoes – $1.15

1 carton Strawberries – $1.49

1 jar Strawberry Preserves – $1.49

1 bar Gluten-Free Pretzels – $1.85

Total: $78.06


Harris Teeter

(Double Dollar Coupons)

2 pkgs Taco Bell Taco Seasoning Mix – $1.58, used $1/2 Taco Bell products, SS 04/28 (doubled) – FREE after coupons

3 pkgs Perdue Short Cuts Grilled Chicken Breast – $6.42, used $1.50/3 printable (doubled) – $3.42/3 after coupons

2 RX Bars – $2.48, used $1.00/2 printable (doubled) – $0.48/2 after coupon

2 containers Siggi’s Yogurt – $2.50, used $1.00/2 catalina printout – $0.50/2 after coupons

2 containers Oikos Triple Zero Yogurt – $2.00, used $1.00/2 catalina printout (doubled) – FREE after coupon

1 1-lb box Challenge Butter – $2.97, used $0.50/1 printable (doubled), plus receive $0.50 rebate from Ibotta -$1.47 after coupon and rebate

Total after Coupons and Rebate – $5.87

Grocery Total for the Week: $83.93

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Veggie Omelets, Yogurt, Fruit, Pancakes (recipe from “Trim Healthy Mama” Cookbook), Smoothies

Lunches

Cheese Quesadillas, Apples, Cucumbers x 2

Pretzels with Peanut Butter, Cheese Sticks, Applesauce, Mini Cucumbers

Rice Cakes with Deli Meat/Cheese, Bananas/Strawberries, Mini Peppers x 2

Leftovers x 2

Dinners

Hot Dogs on the Grill with Homemade Buns, Asparagus, Creamy Milk Rice

Mother’s Day – My husband is buying Pizza (Gluten-Free Pizza for me) so I don’t have to cook! :), Tossed Salad

Dinner with Friends (I’m bringing watermelon)

Taco Salad (Seasoned Ground Venison, Romaine, Plain Greek Yogurt, Salsa, Shredded Cheddar Cheese)

Chicken and Homemade Noodles, Tossed Salad, Roasted Broccoli

Venison Roast in the Crockpot, Dill Bread, Mashed Cauliflower

Leftovers

Brigette’s $74 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

1 box Cinnamon Crunch Squares – $1.09

1 box Honey Nut Oats – $1.15

1 pkg Fresh Chicken Thighs (4.90lbs @ $0.79/lb) – $3.87

1 pkg Uncured Turkey Franks – $1.99

2 cans Chicken Breasts – $3.10

1 pkg String Cheese – $1.95

2 12-oz bags Shredded Italian Cheese – $3.18

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.30

2 64-oz cartons 1% Milk – $1.40

1 64-oz carton Orange Juice – $1.59

2 cans Garbanzo Beans – $0.96

1 container Baking Cocoa – $1.75

1 jar Organic Salsa – $1.89

1 32-oz carton Nonfat Plain Greek Yogurt – $3.49

3 dozen Eggs – $2.37

1 can Table Salt – $0.35

2 bags frozen Riced Cauliflower – $3.78

1 3-lb bag Sweet Potatoes – $2.35

1 pkg Romaine Hearts – $1.79

1 large tub Organic Spring Mix – $3.99

2 4-ct boxes Unsweetened Applesauce Squeeze Pouches – $2.98

2 3-ct pkgs Multi-Colored Peppers – $3.98

1 bunch Bananas (2.84lbs @ $0.39/lb) $1.11

3 Avocados -$1.47

1 bag Broccoli Crowns – $1.39

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $2.15

1 3-lb bag Honey Crisp Apples – $3.69

1 carton Grape Tomatoes – $1.99

1 3-lb bag Jazz Apples – $3.69

1 bag Blue Corn Chips – $1.89

1 bag Gluten-Free Pretzels – $1.85

1 bag Plain Rice Cakes – $1.15

1 pkg Hamburgers Bun, reduced – $0.30

1 pkg Hot Dog Buns – $0.59

1 loaf Sandwich Bread, reduced – $0.30

Total: $74.80

Grocery Total for the Week: $74.80

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Fried/Scrambled/Hard Boiled Eggs, Veggie Omelets, Smoothies, Yogurt, Fruit

Lunches

Peanut Butter and Jelly Sandwiches/Rice Cakes, Sliced Peppers, Apples x 2

Baked Sweet Potatoes, Applesauce Pouches, Cheese Sticks, Cucumbers

Build-Your-Own-Salad Bar (Romaine/Spring Mix, Chopped Veggies and Fruit, Chicken, Shredded Cheese, Nuts, Garbanzo Beans, Avocados, Craisins, Dressing), Pretzels x 2

Leftovers x 2

Dinners

Meat Potato Quiche (using ham from the freezer), Brown Sugar Biscuit Twists, Roasted Cauliflower

Hot Dogs on the Grill, Baked Potato Wedges, Tossed Salad, Green Beans

Taco Salad (using ground venison), Oranges

Venison Roast in the Crockpot, Broccoli, Mashed Potatoes

Baked Chicken Thighs, Milk Rice, Green Beans, Biscuits

Hamburgers on the Grill, Stir-Fried Cauliflower Rice, Cheese Hashbrown Potatoes

Leftovers

Brigette’s $90 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

I’ve been out of town most of the last two weeks, so it feels great to get back into grocery shopping and menu planning! I spent a little more than normal this week, but that’s what happens when you get back from vacation and there’s almost no food in the house. 😉

Aldi

1/2 gallon Whole Milk – $0.60

1/2 gallon 1% Milk – $0.60

1 carton Heavy Whipping Cream – $1.49

1 can Whipped Topping – $1.69

8 bags (1-lb each) Fresh Asparagus, reduced to $0.25 each!! – $2.00

4 bags (1-lb each) Fresh Brussel Sprouts, reduced to $0.25 each!! – $1.00

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 bag Mini Peppers – $1.49

1 bag Frozen Broccoli Florets – $1.09

1 bag Frozen California Vegetable Medley – $0.85

1 Cauliflower – $1.99

1 large bag Organic Kale – $2.49

1 bag Baby Carrots – $0.69

1 bag Mini Cucumbers – $1.99

2 containers Blackberries – $1.78

1 large jar Unsweetened Applesauce – $1.89

1 pkg Radishes – $0.49

2 cans Tomato Sauce – $0.38

1 pkg Flour Tortillas – $0.65

1 pkg Rice Cakes – $0.99

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 large canister Quick Oats – $2.29

1 large canister Old Fashioned Oats – $2.29

1 32-oz bag Shredded Mozzarella Cheese – $4.49

1 pkg String Cheese – $1.95

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.15

2 24-oz cartons Cottage Cheese – $3.18

2 jars Pasta Sauce – $1.30

1 jar Deli Mustard – $0.99

1 bag Blue Corn Chips – $1.49

1 large box Corn Flakes – $0.99

1 box Crispy Oats – $1.15

1 5-lb roll Fresh 73/27 Ground Beef, reduced – $6.95

1 3-lb bag Hamburger Patties – $7.79

1-lb Sausage – $1.89

1 pkg Pepperoni – $1.79

1 jar Minced Onion – $0.85

1 jar Garlic Powder – $0.85

4 dozen Eggs (accidentally not pictured – I included them in the Harris Teeter picture) – $3.16

3 16-oz cartons Egg Whites – $5.10

Total: $79.69


Harris Teeter

(4 dozen Eggs – See Aldi post)

10 cans Green Beans (B2G3) – $2.70

1 32-oz carton Half and Half  (since Aldi was completely out) – $2.49

1 pkg Lasagna Noodles (I actually found this reduced at Walmart earlier this week when I was shopping for non-food items, but for grocery total purchases am including it here) – $0.49

1 64-oz carton Unsweetened Chocolate Almond Milk – $2.50, used $1/1 Blue Diamond Almond Breeze Almondmilk Chocolate Items, exp. 6/30/19 (SS 04/14/19 – $1.50 after coupon

1 pkg Chicken Leg Quarters (5.75lbs @ $0.69/lb) – $3.97

Total: $11.15

Grocery Total for the Week: $90.84

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breafasts. Choices include:

Oatmeal, Trim Healthy Mama Pancakes (my 12-yr old has been enjoying making this recipe for everyone!), Cereal, Smoothies, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Fruit

Lunches

Cheese Quesadillas, Carrots, Blackberries x 2

Peanut Butter Sandwiches/Rice Cakes, Cucumbers, Applesauce, Cheese Sticks x 2

Build-Your-Own-Salad-Bar

Leftovers x 2

Dinners

Lasagna, Easy Italian Breadsticks, Tossed Salad, Roasted Asparagus

Hamburgers, Roasted Brussel Sprouts, Blue Corn Chips

Finger Lickin’ Chicken (recipe from Trim Healthy Mama Cookbook), Sauteed Asparagus, Baked Potato Wedges

Crustless Quiche (using ham from the freezer), Homemade Biscuits, Roasted Brussel Sprouts

Venison Roast in the Crockpot, Mashed Cauliflower with Parmesan, Green Beans, leftover Biscuits

Shepherd’s Pie, Kale Salad, Easy Whole Wheat Muffins

Leftovers

Brigette’s $85 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

huge Aldi shopping haul
Aldi

1 64-oz carton Orange Juice – $1.69

1 64-oz carton Unsweetened Almond Milk – $1.69

1 gallon Whole Milk – $2.38

1 gallon 1% Milk – $1.38

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

3 individual-sized Yogurts – $1.95

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.59

1 pkg String Cheese – $2.19

1 pkg Broccoli Crowns – $1.79

1 3-ct pkg Multi-Colored Peppers – $3.29

1 pkg Vine-Ripened Tomatoes – $1.19

1 pkg Zucchini – $1.49

1 Cantaloupe – $0.99

1 pkg Brussel Sprouts – $1.49

1 bunch Bananas (2.09lbs @ $0.44/lb) – $0.92

1 5-lb bag Grapefruit – $2.49

1 3-lb bag Fuji Apples – $2.59

1 Cauliflower – $1.99

1 pkg Romaine Hearts – $1.99

1 large bag Organic Kale – $2.99

1 3-lb bag Mandarin Oranges – $2.69

1 large tub Organic Spring Mix – $3.99

2 bag frozen Broccoli Florets – $2.38

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.39

2 cans Green Beans – $0.76

2 cartons Blackberries – $1.78

1 pkg Baby Carrots – $0.89

1 3-lb pkg Boneless Chicken Breasts – $5.99

1-lb pkg Sausage – $1.89

1 pkg Pepperoni – $1.99

4 dozen Eggs (not pictured)  – $3.48

1 24-oz jar Pasta Sauce – $0.85

1 Deli Brown Mustard – $0.89

2 cans Condensed Tomato Soup – $0.98

3 boxes Honey Nut Oats – $4.17

1 can Parmesan Cheese – $2.29

1 16-oz bag Shredded Mozzarella Cheese – $2.49

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.49

1 pkg Rice Cakes – $1.19

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 38-oz jar Ketchup – $1.19

1 can Crushed Tomatoes – $0.65

2 boxes Macaroni and Cheese – $0.66

Total: $85.01

Weekly Grocery Total: $85.01

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Toast, Yogurt, Fruit, Veggie Omelets, Fried/Boiled/Scrambled Eggs, Oatmeal, Smoothies

Lunches

Macaroni and Cheese, Mandarin Oranges, Peppers

Peanut Butter and Jelly Sandwiches/Ricecakes, Grapefruit, Carrots x 2

Build-Your-Own-Salad Bar (assorted chopped veggies and lettuce, chopped apples, craisins, hard-boiled eggs, sunflower seeds), Crackers

Leftovers x 3

Dinners

Sausage Gravy and Homemade Biscuits, Steamed Broccoli, Cantaloupe

Meatloaf (using ground venison), Baked Potatoes, Biscuits, Kale Salad (a variation of this)

BBQ Chicken Sandwiches, Tossed Salad, Baked French Fries

Upside Down Pizza (using pepperoni), Tossed Salad

Shpeherd’s Pie (recipe from a church cookbook), Make-Ahead Butterhorns, Roasted Brussel Sprouts

Venison Roast in the Crockpot, Make-Ahead Butterhorns, Buttery Mashed Cauliflower

Leftovers

Brigette’s $84 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

ALDI grocery shopping trip
Aldi

1 3-lb bag frozen Boneless, Skinless Chicken Breasts – $5.39

2 cans Chicken Breast – $3.10

1-lb roll Sausage – $1.89

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.95

1 pkg String Cheese – $1.95

1 16-oz carton Heavy Cream – $1.55

1 32-oz carton Half and Half – $1.55

2 32-oz cartons Nonfat Plain Greek Yogurt – $6.58

4 individual Flavored Greek Yogurts – $2.36

1 16-oz bag Shredded Mild Cheddar Cheese – $2.15

1 large canister Quick Oats – $2.29

2 boxes Honey Nut Oats – $2.30

1 box Crisp Rice – $1.15

4 dozen Eggs – $3.12

1 16-oz carton Egg Whites – $1.69

2 cans Green Beans – $0.76

1 bunch Bananas (1.81lbs @ $0.34/lb) – $0.62

1 bag Radishes – $0.49

1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.49

1 large jar Unsweetened Applesauce – $1.89

1 pkg Romaine Hearts – $1.89

1 Cauliflower – $1.99

4 Avocados – $1.96

1 pkg Mushrooms – $0.89

1 Pineapple – $0.99

1 3-ct pkg Multi-Colored Peppers – $1.99

1 large tub Organic Spring Mix – $3.99

2 pkgs Mini Cucumbers – $2.38

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.99

2 pkgs Baby Carrots – $1.50

1 pkg Broccoli Crowns – $1.69

1 pkg Grape Tomatoes – $1.15

1/2 gallon 1 % Milk – $0.78

1/2 gallon Orange Juice – $1.59

1 can Garbanzo Beans – $0.48

1 jar Salsa – $0.99

1 large jar Grape Jelly – $1.09

1 jar Chicken Bouillon Cubes – $1.69

1 bag Nacho Tortillas Chips – $0.75

1 packet Taco Seasoning Mix – $0.29

1 jar Pasta Sauce – $0.85

1 bag Four Tortillas – $0.65

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

2 bags frozen Riced Cauliflower – $3.78

Total: $84.27

Grocery Total for the Week: $84.27

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Veggie Omelets, Cereal, Oatmeal, Scrambled/Fried/Hard Boiled Eggs, Yogurt, Fruit, Toast

Lunches

Cheese Quesadillas, Applesauce, Carrots x 2

Peanut Butter and Jelly Sandwiches/Rice Cakes, Carrots/Cucumbers, Apples/Bananas x 3

Leftovers x 2

Dinners

Pancakes, Sausage Patties, Scrambled Eggs

Meatloaf (I use a mix of mostly ground venison and some ground hamburger), Green Beans, Mashed Potatoes

Taco Chicken Casserole (I’ll sub plain greek yogurt in place of sour cream), Tossed Salad, Pineapple

Pepperoni Pizza, Breadsticks, Fresh Raw Veggie Platter with Greek Yogurt Ranch Dip

Slow Cooker Homemade Chicken Noodle Soup, Biscuits

Baked Potato Bar (Fried Bacon, Roasted Broccoli, Plain Greek Yogurt, Salsa, Shredded Cheese, Avocado, Garbanzo Beans), Pineapple

Leftovers