MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $68 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 box Honey Nut Oats – $1.15

1 box Frosty Flakes – $1.49

1 pkg Gluten-Free Spaghetti Noodles – $1.19

2 boxes Organic Bean Pasts – $6.98

1 pkg Premium Bacon – $2.89

2 pkgs Taco Seasoning Mix – $0.70

1 2-lb bag Black Beans – $2.49

1 gallon Whole Milk – $1.56

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1 pkg String Cheese – $1.99

1 jar Cashews – $2.89

2 pkgs Rice Cakes – $2.38

1 pkg Hamburger Buns – $0.59

1 large Eggs – $0.99

1 6-ct box Pure and Simple Bars – $3.99

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 pkg Baby Carrots – $0.79

1 pint Grape Tomatoes – $1.29

1 head Cauliflower – $1.79

1 pkg Strawberries – $1.49

2 3-lb bags Honey Crisp Apples – $6.98

1 3-ct pkg Green Peppers – $0.89

1 bag Zucchini – $0.99

1 5-lb bag Grapefruit – $2.49

1 head Cabbage – $1.19

Total: $54.22

Harris Teeter

3 boxes Corn Pops – $5.00, used $1.00/3 Kellogg’s Froot Loops, Apple Jacks, Corn Pops, Honey Smacks, Krave, Frosted Mini Wheats Little Bites or Frosted Flakes Cereals – 1-7-18 RP; Includes 8.7 oz or Larger Only (exp. 02/18/18) (doubled) – $3.00/3 after coupon

1 bottle Garnier Whole Blends Conditioner – $3.50, used $2.00/1 Garnier Whole Blends Shampoo, Conditioner, Or Treatment – 1-7-18 RP; Excludes 3 oz and Care Creams (exp. 02/03/18) (doubled) – FREE after coupon

2 bottles Suave for Men Shampoo – $3.00, used $1.00/1 Suave Men Hair Care Product – 1-7-18 RP; Excludes Trial and Travel Size; Maximum of 2 Identical Coupons Per Household Per Day (exp. 01/21/18) (doubled) – FREE after coupons

2 bottles Suave Professionals Shampoo – $3.00, used 2 $1.00/1 Suave Professionals Gold Or Silver Hair Care Product – 1-7-18 RP; Excludes 2 oz and Twin Packs; Excludes Trial and Travel Size; Maximum of 2 Identical Coupons Per Household Per Day (exp. 01/21/18) (doubled) – FREE after coupons

3 pkgs Blackberries – $2.64

1 pkg Mushrooms, reduced – $1.00

1 pkg Corn Tortillas – $2.49

1 pkg Whole Earth Natural Sweetener – $3.49, used $1.50/1 insert coupon (I’m not sure which insert/date this one was from) (doubled) – $0.49 after coupon

2 jars Polaner All-Fruit Jam – $4.00

Total after Coupons and Tax – $14.20

Grocery Total for the Week: $68.42

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Cereal, Oatmeal or Cream of Wheat, Toast, Fruit, Fried/Boiled/Scrambled Eggs or Veggie Omelets

Lunches

Peanut Butter and Jelly on Rice Cakes, Peppers, Fruit x 2

Baked Potatoes with Cheese, Roasted Cauliflower, Apples

Leftovers x 4

Dinners

Hamburger Vegetable Soup, Easy Whole Wheat Bread

Slow Cooker Herbed Chicken and Vegetables, Easy Whole Wheat Bread

Pasta with Sauce (I’m going to make a red sauce with meat, and try a Vegan Alfredo Sauce as well), Tossed Salad, Homemade French Bread

Tostadas, Spanish Rice, Fruit

Dinner Out With Friends

Breakfast for Dinner: Pancakes, Scrambled Eggs, Bacon

Hamburgers on the Grill, Seasoned Potato Wedges, Tossed Salad

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

Read Newer Post
«
Read Older Post
»

16 Comments

  • Kate says:

    I enjoy grocery list/menu plan posts- but I guess I’m confused about how this is enough food for 6…like eggs, I’m guessing you have some left from another week? But if your doing pancakes and eggs for dinner, and eggs are a breakfast option- how many do you go through a week? There are 5 of us- kids are all little, and we go through 2 dozen a week and we usually eat eggs 3 times and then bake once…or there is one pack of 8 burger buns- is that enough for 6 people plus leftovers? And there is no meat on this shopping list so how are you making burgers? I’m guessing you have some leftover- but it looks like you aren’t buying any this week, and I looked through the last few weeks and only saw canned chicken so when are you stocking up on meat? There are potatoes on the menu a lot but I only saw 1 10lb bag of potatoes at the beginning of December, but potatoes have been on the menu at least 5 times since them- how is that enough potatoes for 6 people? I appreciate the frugal mean ideas, but I don’t understand how this works out at all!

    • Cindy Brick says:

      Funny — I was thinking the same thing. That’s an awful lot of leftovers, too (4 times).

      Perhaps the burgers are black bean burgers?

    • Brigette Shevy says:

      I love all your questions! 🙂 I haven’t posted any posts for the last 3 weeks since we’ve been travelling some, and I decided it would be easier to take a break from posting for the holidays. But I’ve still gone grocery shopping when we’ve been in town, and we’ve definitely bought potatoes since the beginning of December! Probably twice as we go through a bag every other week. We go through about 4 dozen eggs a week, but I started off my week with 5 dozen eggs already in my fridge, so I didn’t need to buy them this week.

      As far as the meat, I buy ALL my meat from Zaycon, except for venison. My husband is a hunter, and he shot 4 deer this season. We make hamburger, roast, and sausage from this meat. We eat venison in some form 2-3 dinners a week, and I probably currently have around 175lbs of venison in my freezer. I buy ground beef, ground turkey, bacon, boneless chicken breasts and boneless chicken thighs from Zaycon in bulk. I usually do a Zaycon purchase every 2-3 months, so you would have to look back to my October and November posts to see bulk meat purchases. (I have some coming up in February and March, so if you keep reading in the future, you will see massive amounts of meat accounted for ;)).

      As far as the leftovers – I will make enough hamburger soup (by the way, I’ll use ground venison instead of ground beef in the recipe) to last for one dinner and two lunches. We will also have leftovers of the tostados (that bag will make a HUGE amount of beans, and I bought at least 40 corn tortillas, and I’ll make a large amount of rice and throw in some ground venison and top with cheese. VERY frugal and a TON of food), as well as the pasta/sauce/French bread (I’ll make two loaves). No leftovers of the hamburgers (which, by the way, I’ll use ground beef purchased in bulk from Zaycon several months ago), so 8 buns is enough for our family of 6 for a dinner (I’m gf, so I can’t eat a bun. That leaves 2 buns each for my husband and 2 older boys). We might end up with some extra pancakes or baked chicken, so we’ll use that for lunches, or I’ll package it up for my husband to bring to work as a lunch.

      Does that make sense? Hope it all adds up in your mind now! Feel free to ask any other questions you may have.

      • Amie says:

        I love how thoughtfully you answered all these questions. We have had a huge reduction in our income and have really had to cut back. For the month of January, we have tried to spend no more than $50 a week for groceries in order to rebound from Christmas. Having meat purchased at low prices really helped with this. I bought a few turkeys in November when they were on sale. We cooked one on New Year’s Day and made: turkey soup, turkey chili, BBQ turkey with rice, and of course a few turkey dinners. I made a ham for Christmas and then made a soup. We froze the rest and have made several ham dinners. My freezer still has pork loin, drum sticks, and ground turkey. I have been just been buying turkey bacon, regular bacon, and cold cuts. Having a deep freezer is the best! We also make breads with the bread machine, bake and freeze big batches of mini muffins, and use our slow cooker to cook dried beans that we use in soups and in “Mexican” meals. The food has been delicious. My four year old can’t wait until I make pizza tonight. I just bought 2 packs of cheese at 1.89 each and 2 cans of tomato paste. The rest of the ingredients are things I have on hand (garlic, bacon, oregano, broccoli, ham, etc.) So for about $5, we will have a 16 inch pizza, a 10 inch pizza, and a batch of cheesy bread sticks. This meal will give lots of leftovers and everyone loves it.

        • Brigette Shevy says:

          That pizza sounds amazing! Pizza is such a frugal food for us because for pennies, I can make a nice thick dough that means 2 pieces of pizza is VERY filling! It sounds like you are doing a fantastic job on $50 a week – way to go!

          I do the same thing with buying multiple turkeys and hams in November when they are super cheap. They are kind of a pain to cook up and debone and freeze – but so worth it budget-wise!

  • Sue says:

    Those prices are crazy low….I wish we had those stores near Seattle…

    • MJ says:

      No kidding.
      I live in Northern California and there is no place to get these crazy low prices. In fact those are the types of prices I paid in the 80s more than 30 years ago!

      • Cynthia says:

        Same here! I live in Northern CA also, and my grocery bill for these items would probably be at least 3x that. We also don’t have Aldi here, in fact I’m not even sure what that is. Is that like a grocery outlet store?

        • Brigette Shevy says:

          According to Wikipedia :), Aldi is “is the common brand of two leading global discount supermarket chains with over 10,000 stores in 18 countries, and an estimated combined turnover of more than €50 billion.” I wouldn’t call it a grocery outlet store exactly, but they are a no-frills chain that is widespread across the US, and very inexpensive.

          California is just EXPENSIVE, I know. 🙁

    • Brigette Shevy says:

      I know. I’m sorry for you!! I honestly can’t believe how CHEAP our Aldi prices are compared to the other grocery stores in the area. Plus, Aldi prices have DECREASED on almost everything in the 4 years we’ve lived here. Crazy! I’ve lived other places (like Detroit and Taipei), so I realize not all areas are this cheap. 😉

    • Brigette Shevy says:

      If we didn’t have Aldi, my grocery bill would probably be twice as much. They are WAY cheaper than all the other grocery stores in our area.

  • Stacy says:

    I also wonder about the ages of the children. Young families can get by with this. I have an 18 year old son who eats like CRAZY. he could eat this by HIMSELF! 🙂

    • Brigette Shevy says:

      My oldest (girl) is 11. My others (ages 9, 6, and 3) are boys. The 3-yr old is a super picky eater and doesn’t eat much. My husband doesn’t eat much either (at least compared to the 3 brothers I grew up with! :)). The middle two boys show promises to by teenagers who eat me out of house and home, so I will probably be where you are in a few more years. 🙂

  • Patti says:

    Wow! I’m very impressed that your husband caught so many deer. Mine didn’t get out this year and I really miss the venison.
    But my question is, did you try the vegan Alfredo sauce? I’m always in the lookout for vegan recipes – my niece and her husband (nephew-in-law?) are vegan and I like to be accommodating when we get to see them.

    • Brigette Shevy says:

      I did, and I liked it! It’s in a recipe book I have at home, so it isn’t posted online and I can’t link to it. However, it was cashew based and had lemon juice, fresh garlic and spices. I also added some nutritional yeast. You can find similar recipes if you google.

      • Patti Sutton says:

        Thanks, I’ll google it. Honestly I didn’t know Alfredo could be ‘vegan-ized’. It just seems so creamy and all.

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *